40 Under 40 Awards

Native American 40 Under 40 Awards

Recognizing Native American citizens for outstanding leadership and community contributions annually.

The 40 Under 40 is a prestigious award which recognizes 40 emerging American Indians from across Indian Country who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and/or in their community.

Get Your Nomination Ready!

 

NOMINATION GUIDELINES

 

• Nominee must between 18-39 years of age before                   July 15th, 2019

• You may nominate more than one person

• You may nominate yourself

 

ALL ITEMS MUST BE COMPLETED FOR APPLICATION CONSIDERATION

 

• Fully completed nomination form

• Three (3) documents supporting the nominee (i.e. professional resume, reference letters, etc.)

• One (1) Color photograph of nominee (300 dpi – jpg file)

• Official State or Federal Tribal enrollment document – mandatory.

2019 40 Under 40 Nominations CLOSED

Thank You For All Your Submissions 

2018 “Native American 40 Under 40″ Award Recipients

 

The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2018 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The awards were presented on October 29th at River Spirit Casino in Tulsa, Oklahoma.

  • Allard Teeple, Jr. – Bay Mills Indian Community

  • Ashley M. Sarracino – Pueblo of Laguna

  • Belinda McLaughlin – Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma

  • Candida Hunter – Hualapai

  • Carly Dawn Hare – Pawnee

  • Colley Dakota Cole – Chickasaw

  • Dave Panana – Jemez and Zia Pueblo

  • DeLesslin George-Warren – Catawba Indian Nation

  • Dirk Whitebreast – Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa

  • Amber Mathern – Turtle Mountain Chippewa

  • Dustin Thomas – Mohawk

  • Electa Hare-Red Corn – Pawnee, Yankton Sioux

  • Elsa Lowe – Muscogee (Creek) Nation

  • Hallie Winter – Osage

  • Howard Paden – Cherokee Nation

  • Jacob Wamego – Prairie Band Potawatomi Nation

  • Jeremy Zahn – Tunica-Biloxi

  • Jordan Barlow – Cherokee Nation of Oklahoma

  • Jordan Marie Daniel – Lower Brule Sioux Tribe

  • Lakota Mowrer-Vogel – Cheyenne River Sioux Tribe

  • Lauren King – Muscogee (Creek) Nation

  • Mary Charlotte Grayson – Cherokee Nation

  • Mekko Tyner – Muscogee (Creek)

  • Natasha Hale – Navajo

  • Nathan Wilson – Muscogee (Creek) Nation

  • Peter Boskofsky – Chignik Lake Village Councel

  • Ralph Wolfe – Tlingit & Haida

  • Rebecca Landsberry – Muscogee (Creek) Nation

  • Rebekka Schlichting – Iowa Tribe of Kansas and Nebraska

  • Robyn Elliott – Chickasaw Nation

  • Ron Ekdahl – Saginaw Chippewa Indian Tribe of Michigan

  • Samuel Kohn – Crow Tribe

  • Sarah Aarons – Inupiaq Eskimo, Native Village of Unalakleet

  • Sarah Dybdahl – Tlingit

  • Sharice Davids – Ho-Chunk Nation

  • Sydney Smith – Cherokee

  • Tiffany Tutiakoff – Cook Inlet Regional Inc. (CIRI)

  • Victor Lopez-Carmen – Crow Creek Sioux/Pascua Yaqui Tribe

  • Victoria Kitcheyan – Winnebago Tribe of Nebraska

NCAIED Contact Information

Phone: 480-545-1298

Email: info@ncaied.org

The National Center Main Office

953 E. Juanita Avenue

Mesa, AZ  85204

  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
Copyright NCAIED.org All rights reserved